Úvodní stránka Co je Lakárie Připravovaná Lakárie Účast na Lakárii Stažení souborů Legenda Minulé Lakárie Autoři

  

Účast na Lakárii

  

Kapacita hracího místa, možnosti hry i omezení na počet účastníků, které máme od správy CHKO již zdaleka nepostačují Vaší poptávce. Bohužel nemůžeme přijmout všechny zájemce. Asi nejspravedlivější systém, který se nám podařilo vymyslet je - kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tedy přesněji, kdo se dřív přihlásí, ten dřív jede.

  

Lakárie není akce pro každého. Ne že bychom si chtěli hrát na elitu, ale máme četné zkušenosti s tím, že nezkušení a pasivnější hráči tápají a nedovedou se zapojit do hry. Svoboda jednání je na Lakárie vykoupena absencí oficiální dějové zápletky. Děj hry závisí na aktivitě a fantazii hráčů. Ne každý něco takového dokáže. Noví hráči se budou přijímat, jen když nás přesvědčí, že jejich přístup a nápady obohatí hru. Silně doporučujeme zkušenosti s podobnými hrami nebo aktivitami (akce brontosaurus, různé oddíly a tábory, divadlo, ...). Velmi užitečné je také absolvovat před Lakárii nějakou jinou dřevárnu - svět (např. Flórie, Ishad, Pravda, Fraška a další). K přijetí vám pomůže i doporučení od někoho, koho zná Azrik / Zip osobně. A vždycky radši přijmeme někoho, kdo si místo obligátních povolání (voják, hraničář, ...) vybral nějakou zajímavou a náročnější roli (bestie apod.). Také uvítáme zajímavé minulosti, vladaře, kněze apod.

Vyřizování přihlášek na Lakárii mi zabere víc než hodinu denně po dobu několika měsíců. A času mám velmi, velmi málo. Nezlobte se tedy, prosím, když vám na vaše dopisy budu odpovídat stroze a maximálně stručně. Fakt nestíhám. Také vás prosím, abyste se v dopisech vyjadřovali stručně, jasně a odpustili si vzletné řeči a u emailů diakritiku. Děkuji. Azrik

Co se týká minimálního věku, tak v odůvodněných případech (dobrý a zodpovědný hráč) je možné po předchozí dohodě (!) udělat výjimku. Nutné podmínky budou kontrolovány a lidé kteří je nesplní budou posíláni domů a to i během hry. Prosíme, snažte se.

Na Lakárii můžete přijet jako:

Hráč - základní a nejlepší možnost, dává vám nejvíce možností užít si hry.
Cizí postava - speciální role (více viz níže), vhodné jako doplněk k hlavní roli nebo pokud můžete přijet jen na kratší dobu.
Organizátor - člověk, který všude smí, nikdo ho nemůže omezit, ohrozit či něčím nakazit, zná pozadí různých dějů a minulosti různých postav, koordinuje hru a většinou si užije zábavu minimálně srovnatelnou s hráči. Musí jít o schopného a inteligentního člověka, nejlépe se zkušenostmi s organizováním podobných her a musí ho znát Azrik osobně. Každý organizátor si musí vytisknout a nastudovat pravidla všech povolání (cca 250 stran hustého a hutného textu). Organizátorů je potřeba 4 až 7.
Pomocný organizátor - člověk, který pomáhá organizátorům s pomocnými pracemi (třídění peněz, roznášení obálek, placení postupů), nezná pravidla povolání, nemá žádnou rozhodovací pravomoc, ale i tak se těší většině výhod organizátora. Pokud nebudeme mít dostatek lidí předem, naverbujeme je z lidí, kteří nesplňují podmínky pro hráče. Pomocných organizátorů je potřeba 2-3.

Toto jsou jediné možnosti,jak se dostat na Lakárii. Pokud chcete přijet jen jako doprovod, fotograf, točit s kamerou, nebo se jen tak podívat - není to možné. Důvod je prostý. Máme omezený maximální počet účastníků, každý takový člověk navíc zabírá místo jednomu hráči. Navíc sám nijak nepřispívá ke hře samotné. Musíte si vybrat nějakou roli, případně nějakou jednodušší cizí postavu.

  

Cizí postava je role, kterou není možné hrát pomocí některého ze základních povolání a kterou většinou není vhodné hrát celou hru. Cizí postava má svoje speciální (obvykle dost jednoduchá) pravidla a nepostupuje po úrovních jako ostatní. Jinak jde ale o hráče stejně jako o všechny ostatní, cizí postavu lze zabít, zajmout, sežrat apod. Cizí postavu hraje buď člověk, který může přijet jen na krátkou dobu nebo ji častěji hraje nějaký hráč, který po dohodě s organizátory na chvíli opustí svoji roli, zahraje si cizí postavu a pak se zas ke své roli vrátí. Jde o zpestření hry. Na Lakárii jste už mohli potkat tyto bytosti: Šavlozubý králík, Predátor, Čtyři jezdci Apokalypsy, Můra, Kašpárek, hororová Noční můra, brontosaura Pun»u a další. Jako vhodné cizí postavy na další Lakárii nabízíme: Řimany s Caesarem v čele, tlupu Vikingů a cokoliv dalšího zajímavého, co se vám podaří vymyslet. Pokud máte o nějakou takovou roli zájem, napište si o ní v přihlášce a domluvíme se na podrobnostech.

Další možnost, jak si zahrát ještě zajímavěji je Minulost. Minulost postavy funguje tak, že hráč dostane ke své roli navíc některé informace, dovednosti, a cíle, kterých by měl ve hře dosáhnout. Minulost ho pak vede hrou, v hluchých místech ho směruje a pomáhá mu hru rozehrát. Jsou to takové soukromé úkoly o kterých ostatní nic neví. Minulosti mohou být aktivní i pasivní, velmi výrazné i pouhé drobnosti. Tady je několik příkladů menších minulostí: Bajaja - postava je putující princ, má instrukci, aby předstíral němotu a speciální bonus na boj s draky, jejho cílem je osvobození krásné dívky z pařátů zlého draka, Viktor čistič - postava je spící tajný agent, má dovednost podřezání a zná tajné znamení, jímž se prokáže osoba, jež je oprávněna předat jí instrukce k provedení "čistky", Maughlí - postava byla vychována zvířaty, váží si jich a pomáhá jim, umí mluvit Řečí zvířat, kněz nějakého náboženství, který ovládá určité speciální obřady a síly a šíří svou víru mezi ostatní hráče. Minulosti různých postav jsou mezi sebou často silně provázány. Při úmrtí postavy je minulost ztracena nebo přechází na jejího potomka (podle rozhodnutí organizátorů). Minulost je zcela dobrovolná. Jde o zpestření hry a posílení roleplayingu.
Minulostí je i možnost zahrát si nějakou postavu známou z filmu či literatury. Možné je opravdu leccos. V Lakárii byli k vidění například: král Aruš, Merlin, Mordred, Morgana, Asterix, Obelix a Panoramix, rytíř Sparhawk se svými druhy, kníže Ignor se Stoupou, Conanův druh Subotaj, bělovlasý zaklínač a Yarpen Zigrin, Karotka s celou Noční hlídkou, Mrakoplaš se zavazadlem, knihovník Neviditelné univerzity, Husité a mnoho dalších známých postav. Jako další takové postavy vám nabízíme: Césara s římany, Čingischána s mongoly, Vinnetua a Old Shatterhanda, Sherlocka Holmese s doktorem Watsonem, Fantomase, Batmana, Spidermana, vetřelce, robota, Krakonoše, agenty MIB a různé další role podle vašich chutí a představ. Na Lakárii si lze zahrát opravdu téměř cokoliv.Svoji minulost si můžete i sami vymyslet, jen se musíte dostatečně předem dohodnou s organizátory. .Pokud máte o nějakou minulost zájem, napište si o ní v přihlášce a domluvíme se na podrobnostech.

Po zkušenostech z předchozích ročníků doporučujeme každému hráči, aby si vybral jednu nebo více náhradních rolí (různá povolání, případně i národy). Jednak můžete po příjezdu zjistit, že do současného složení hráčů se vaše povolání moc nehodí (např. jste pátý anděl a přitom nedorazili žádní čerti ani jiní podobní potvoři) nebo během hry vyčerpáte většinu možností své role a budete si chtět vyzkoušet něco jiného. Vezměte si tedy vybavení ještě alespoň na jednu roli.

A co si vůbec máte vzít sebou? Samozřejmě stan, karimatku a teplý spacák (déšť a zima nejsou na Lakárii žádnou vzácností), pořádné zásoby jídla a pití (asi kilometr od hracího území je vesnička s obchůdkem a hospodou - pokusíme se pronajmout i sál, v táboře budou k zapůjčení nejspíš i plynové vařiče, studánka s pitnou vodou je hned u tábora). Dále si musíte přivézt slušný kostým, vhodnou zbraň, několik listů čistého papíru, tužku, šestistěnnou kostku a hodinky. Měli byste mít také nějakou kapsu či váček, kde bude nosit svoje cennosti a herní věci. Všechny hodinky ve hře musí být nařízeny na organizátorský čas. Kostým je možno omezit a přizpůsobit v případě špatného počasí. Vybavte se na déšť a zimu! Každý by si měl také přivézt vytištěná podrobná pravidla svého povolání, která obdrží po přihlášení.

Kvalita vašeho kostýmu a vybavení (nakolik odpovídá roli, kterou hrajete - mělo by být na první pohled poznat, co jste zač) bude na začátku hry ohodnocena různě vysokými bonusy ve formě herních peněz do začátku.

Psy a jiné zvířecí mazlíčky si můžete přivézt sebou (pokud to opravdu nejde zařídit jinak), ale musíte zabezpečit, aby nikoho nenapadali, neobtěžovali a nekradli po táboře jídlo (mě samotnému zmizela loni ze stanu skoro celá šiška salámu!) a také se o ně musíte přiměřeně starat - ne že budou celé dny někde uvázaní! Malé děti s sebou nevozte.

Pokud dobře ovládáte základy první pomoci, jste zdravotní sestra, lékař či medik, přivezte si sebou, prosím, vybavenou lékárničku a pásku na paži s červeným křížem. V nutných případech poskytnete pomoc (nebojte, zranění jsou velmi vzácná). Za svoji službu budete patřičně oceněni (slevou z účastnického poplatku a dalšími herními penězi do začátku). Pokud trpíte nějakou riskantní chorobou (nebezpečná alergie, epilepsie apod.), informujte o tom organizátory už v přihlášce a vezměte si sebou odpovídající léky a zdravotní materiál.